Okulumuz
Önemli Linkler
Ziyaretçi Defteri
Ulaşım
ULAŞIM
Denizli ili kara, demir ve havayolu ulaşımı olanaklarına sahiptir. Denizli iki ayrı kara yolu ile İzmir'e bağlanmıştır. Bunlardan biri Manisa üzerinden, diğeri Aydın üzerinden kurulan bağlantılardır. Denizli - Aydın - İzmir karayolunu izleyen demiryolu da kentin, Ege Bölgesi'nin en büyük kenti İzmir ile bağlantısını sağlamaktadır. Denizli'nin Ankara ile karayolu bağlantısı Afyon üzerinden, demiryolu bağlantısı ise Afyon - Kütahya - Eskişehir üzerinden kurulmuştur.

KARAYOLU
Denizli ilinin İzmir ile bağlantısını sağlayan iki karayolundan biri İzmir'den doğuya yönelerek, Manisa il sınırına girer. Turgutlu ve Salihli'den sonra güney doğuya dönerek Alaşehir'e ulaşır. Güney doğu yönünde suren yol, Sarıgöl'ün güneyinden Denizli il sınırlarına girer. Buldan ve Sarayköy'den geçerek Denizli'ye ulaşır.

Denizli - İzmir bağlantısını sağlayan ikinci yol İzmir'den güneye iner ve Aydın iline ulaşır. Sarayköy'ün 3 km kuzeyinde diğer devlet yolu ile birleşir. Denizli'den sonra güney doğu yönüne suren yol ikiye ayrılır. Güney bati kolu Tavas ve Kale ilçelerinden geçerek Muğla iline bağlanır. Güney doğuya yönelen ikinci kol Acıpayam üzerinden Antalya'ya bağlanır. Acıpayam'ın kuzeyinde bu yoldan ayrılan bir başka devlet yolu doğuya yönelerek il dışına çıkar ve Burdur'un Yeşilova ilcesine bağlanır. Tavas'tan kuzey batıya çıkan devlet yolu Aydın - Denizli yolu ile birleşir.

İl sınırları içindeki diğer devlet karayolu ise Denizli merkezinde Aydın - Denizli yolundan ayrılır. Doğuda Çardak ilçesinden geçerek il sınırları dışına çıkar ve Dinar üzerinden Afyon'a bağlanır. Denizli - Çardak devlet karayolundan bir yol kuzey doğuya çıkarak Çivril'e ulaşır ve burada ikiye ayrılır. Kuzeye ulasan yol Uşak'a gider. Diğeri ise önce doğuya sonra güney doğuya dönerek Dinar'da Denizli - Afyon yolu ile birleşir.

Denizli - Çivril devlet karayolundan ayrılan bir yolu kuzeyde Çal ve Bekirli ilçeleri ile bağlantıyı sağlamaktadır. Baklan ilcesine Denizli - Çivril yolundan ayrılan bir il yolu ile ulaşılır. ilin önemli turizm merkezlerinden olan Pamukkale'ye Denizli - Çardak yolundan ayrılarak kuzeye çıkan bir yol ile ulaşılır. Yine ayni yoldan ayrılan bir il yolu Honaz ilçesi ile bağlantıyı sağlar.

Güney ilçesi ise İzmir - Denizli yolu ile Buldan'ın kuzeyinde birlesen bir il yolu üzerindedir.

İlimiz önemli yolların geçiş güzergahında bulunduğundan özellikle yaz aylarında yollarımızda trafik yükü artmaktadır. Bu çerçevede karayolları ile köy yollarının standardının yükseltilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Devlet, İl ve Köy Yollarının Durumu:

Asfalt Yol

StabilizeToplam

Devlet Yolları

438

--

438

İl Yolu

382

--

382

Köy Yolu

2.486

636

3.648

Toplam

3.306

636

4.468HAVAYOLU
Hava ulaşımında İlimiz Çardak İlçesinde bulunan Havaalanı 1991 yılından beri İstanbul-Denizli, Denizli-İstanbul arasında haftanın her günü hava ulaşıma imkan vermektedir. 23 Mart 1999 gün ve 23648 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 99/12539 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Uluslararası Havaalanı durumuna geçmiş olup Havaalanı Geçici Terminal Binasının montesi yapılarak Gümrüklü giriş-çıkış kapısı açılarak hizmete sunulmuştur.

DEMİRYOLU
Kara ulaştırmasının yanında atıl durumda bulunan demiryolu ulaşımın da devreye sokulması ve canlandırılması için yapılan hat yenileme ve kapasitesinin artırılması sonucunda çimento ve toprağa dayalı sanayilerde kullanılan hammaddelerin ulaşımı da rahatlatılmaya çalışılmaktadır.2001 Yılı sonu itibariyle il genelinde TCDD işletmesine ait 103 km demiryolu uzunluğu hat bulunmakta, haftanın her günü yük ve yolcu taşıması devam etmektedir.